CQB75-300S24-CMFD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CQB75-300S24-CMFD
Manufacturer
Cincon
Package / Case
1/4 Brick
Datasheet
Download
Description
DC/DC CONVERTER 24V 75W
Stock
17
In Stock :
17
Manufacturer :
Cincon
Product Category :
Current - Output (Max) :
3.12A
Voltage - Output 1 :
24V
Approval Agency :
CE
Mounting Style :
Chassis
Input Voltage :
180 VDC to 450 VDC
Width :
63.4 mm
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Voltage - Isolation :
3 kV
Standard Number :
Voltage - Input (Min) :
180V
Height :
34.2 mm
Package :
Box
Product Category :
Isolated DC/DC Converters - Chassis Mount
Brand :
Subcategory :
DC-DC Converter
Product :
Isolated
Voltage - Input (Max) :
450V
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Voltage - Output 2 :
Power (Watts) :
75W
Product Type :
Isolated DC-DC Converters
Efficiency :
90%
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Output 3 :
Number of Outputs :
1
Product Status :
Active
Dimensions :
57.9 mm x 36.8 mm x 12.8 mm
Length :
116.8 mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Series :
CQB75-300S-CMFC(D) (75W)
Type :
Enclosed
Output Power :
75 W
Voltage - Output 4 :
Size / Dimension :
4.60" L x 2.49" W x 1.35" H (116.8mm x 63.4mm x 34.2mm)
Isolation Voltage :
3 kV