CQ0805FRNPOYBN200
Mfr.Part #
CQ0805FRNPOYBN200
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP CER 20PF 250V NPO 0805
Ceramic Capacitors
RoHS :
Details
Thickness (Max) :
0.028 (0.70mm)
Failure Rate :
Height :
0.7 mm
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Features :
Product Status :
Active
Lead Style :
Ratings :
Voltage - Rated :
250V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height - Seated (Max) :
Packaging :
Reel
Lead Spacing :
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Dielectric :
Capacitance :
20 pF
Tolerance :
1 %
Datasheets
CQ0805FRNPOYBN200
YAGEO CQ0805FRNPOYBN200
CQ 20 pF 250V Ceramic Capacitor 1 % C0G, NP0 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
CQ0805FRNPOYBN200 Overview
A program's size/dimension is 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) for this device.Its coefficient is C0G, NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
CQ0805FRNPOYBN200 Features
a size/dimension of 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)