CQ0805FRNPOYBN180
Mfr.Part #
CQ0805FRNPOYBN180
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP CER 18PF 250V C0G/NPO 0805
GENERAL PURPOSE
Temperature Characteristics Code :
C0G
Width :
1.25mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
18pF
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±1%
Height :
0.6mm
Length :
2mm
Voltage - Rated :
250V
Dielectric Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e3
Series :
CQ
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Number of Terminations :
2
Thickness :
711.2μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
33 Weeks
Datasheets
CQ0805FRNPOYBN180
YAGEO CQ0805FRNPOYBN180
CQ 18pF 250V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
CQ0805FRNPOYBN180 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
CQ0805FRNPOYBN180 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm