CQ0603GRNPO9BN150
Mfr.Part #
CQ0603GRNPO9BN150
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
CAP CER 15PF 50V NPO 0603
Capacitance :
15 pF
Product :
RF Microwave / High Q
Length :
1.6 mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric :
C0G (NP0)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
2 %
Product Status :
Active
Thickness (Max) :
0.035 (0.90mm)
Series :
CQ
RoHS :
Details
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Package :
Surface Mount, MLCC
Ratings :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Features :
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Width :
0.8 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Type :
Hi Q Series SurfaceStandardMount Ceramic Multilayer Capacitor
Class :
Class 1
Termination :
Standard
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
Height :
0.9 mm
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Lead Spacing :
Lead Style :
Packaging :
Reel
Datasheets
CQ0603GRNPO9BN150
YAGEO CQ0603GRNPO9BN150
CQ 15 pF 50V Ceramic Capacitor 2 % C0G, NP0 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 metric)