CPW201R250FB143
Mfr.Part #
CPW201R250FB143
Description
RES 1.25 OHM 20W 1% AXIAL
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
Power Rating :
20W
Max Power Dissipation :
20W
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Height :
15.87mm
JESD-609 Code :
e0
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
2.500Lx0.500W 63.50mmx12.70mm
Published :
Resistance :
1.25Ohm
Tolerance :
±1%
Datasheets
CPW201R250FB143
Vishay / Dale CPW201R250FB143
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.25Ohm, Wirewound,