CPSM05R5100JE31
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPSM05R5100JE31
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
2-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
RES 0.51 OHM 5% 5W
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
2-SMD, No Lead
Published :
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Resistance :
510mOhm
Composition :
Wirewound
Reach Compliance Code :
Unknown
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR
Series :
CPSM
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Max Power Dissipation :
5W
Working Voltage :
1.596V
Terminal Shape :
J BEND
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
1.060Lx0.374W 26.92mmx9.50mm