CPR15R3600JE10
Mfr.Part #
CPR15R3600JE10
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial
Description
RES 0.36 OHM 15W 5% RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistance :
360mOhm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Package / Case :
Radial
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Wirewound
Feature :
Flame Proof, Safety
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
15W
Terminal Shape :
Snap-In
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
1.888Lx0.500W 47.96mmx12.70mm
Height :
12.7mm
Pbfree Code :
yes
Construction :
Fireproof
Power Rating :
15W
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Series :
CPR
Published :
Datasheets
CPR15R3600JE10
Vishay / Dale CPR15R3600JE10
Through Hole FIXED RESISTOR, 360mOhm, Wirewound,