CPR15620R0JE10
Mfr.Part #
CPR15620R0JE10
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial
Description
RES 620 OHM 15W 5% RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Composition :
Metal Oxide Film
Height :
12.7mm
Contact Plating :
Tin
Package / Case :
Radial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Snap-In
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
7 Weeks
Size / Dimension :
1.888Lx0.500W 47.96mmx12.70mm
Series :
CPR
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Max Power Dissipation :
15W
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Flame Proof, Safety
Construction :
Fireproof
Tolerance :
±5%
Resistance :
620Ohm
Power Rating :
15W
Operating Temperature :
-65°C~225°C
Mount :
Through Hole
Datasheets
CPR15620R0JE10
Vishay / Dale CPR15620R0JE10
Through Hole FIXED RESISTOR, 620Ohm, Metal Oxide Film,