CPR03R7500JE31
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPR03R7500JE31
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 0.75 OHM 3W 5% RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Feature :
Flame Proof, Safety
Construction :
Fireproof
Package / Case :
Radial
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Operating Temperature :
-65°C~275°C
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
Max Power Dissipation :
3W
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Snap-In
Power Rating :
3W
Resistance :
750mOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.906Lx0.375W 23.00mmx9.53mm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Series :
CPR
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.375 9.53mm
Composition :
Wirewound
Height :
9.525mm
Size Code :
Pbfree Code :
yes
Datasheets
CPR03R7500JE31
Vishay / Dale CPR03R7500JE31
Through Hole FIXED RESISTOR, 750mOhm, Wirewound,