CPR03240R0KE14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPR03240R0KE14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 240 OHM 3W 10% RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Terminal Shape :
Snap-In
Operating Temperature :
-65°C~225°C
Power Rating :
3W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.906Lx0.375W 23.00mmx9.53mm
Package / Case :
Radial
Height Seated (Max) :
0.375 9.53mm
Resistance :
240Ohm
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Series :
CPR
Published :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Contact Plating :
Tin
Max Power Dissipation :
3W
Packaging :
Bulk
Composition :
Metal Oxide Film
Height :
9.525mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±10%
Feature :
Flame Proof, Safety
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Datasheets
CPR03240R0KE14
Vishay / Dale CPR03240R0KE14
Through Hole FIXED RESISTOR, 240Ohm, Metal Oxide Film,