CPF1206B2K21E1
Mfr.Part #
CPF1206B2K21E1
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 1/8W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Packaging :
MouseReel
Type :
Thin Film Precision Resistors
Subcategory :
Resistors
Rated Temperature :
70 °C
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.125 W
Packing Method :
TR
Mounting Style :
PCB Mount
Size / Dimension :
0.120 L x 0.061 W (3.05mm x 1.55mm)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Pbfree Code :
yes
Package Length :
3.05 mm
Height :
0.55 mm
Width :
1.55 mm
TE Connectivity
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Size Code :
RoHS :
Non-Compliant
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Supplier Device Package :
Resistance :
2.21 kOhms
Number of Terminals :
2
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
7 Weeks
Package Width :
1.55 mm
Composition :
Thin Film
ECCN Code :
EAR99
Voltage Rating :
150 V
Product Status :
Active
Product Type :
Thin Film Resistors
Failure Rate :
Tolerance :
0.1 %
Package Height :
0.55 mm
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 155 C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height - Seated (Max) :
0.026 (0.65mm)
Features :
Technology :
Thin Film
Additional Feature :
PRECISION
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Length :
3.05 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Termination Style :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
25 PPM / C
Working Voltage :
150 V
HTS Code :
Series :
CPF
Datasheets
CPF1206B2K21E1
TE Connectivity AMP Connectors CPF1206B2K21E1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, CPF Series, Thin Film, 2.21 kOhms, 0.125W, 1/8W, 0.1 %, -55°C ~ 155°C