CPF1206B22RE1
Mfr.Part #
CPF1206B22RE1
Description
RES SMD 22 OHM 0.1% 1/8W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
7 Weeks
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 155 C
Resistance :
22(ohm)
Case Size :
Active
Construction :
RECTANGULAR
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Tolerance :
0.1 %
Height - Seated (Max) :
0.026 (0.65mm)
Packaging :
Tape and Reel
Technology :
Thin Film
Termination Style :
Pad
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Power Rating(s) :
0.125 (1/8)(W)
Number of Terminals :
2
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package Height :
0.55 mm
Product Type :
Thin Film Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
TE Connectivity
Mounting Feature :
Surface Mount
Package Length :
3.05 mm
Anti-Surge :
No
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Height :
0.55 mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.125 W
Features :
Type :
Product Height (mm) :
Additional Feature :
PRECISION
Subcategory :
Resistors
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance (+ or -) :
0.1%
Failure Rate :
Not Required
Case Style :
Epoxy
Voltage Rating :
150 V
Product Length (mm) :
3.05(mm)
Size Code :
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Number of Terminations :
2
Rated Temperature :
70 °C
Product Depth (mm) :
1.55(mm)
Size / Dimension :
0.120 L x 0.061 W (3.05mm x 1.55mm)
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Package Type :
SMD
Packing Method :
TR
Series :
CPF
Package Width :
1.55 mm
Supplier Device Package :
Width :
1.55 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
±25(ppm/°C)
Current Sensing :
No
RoHS :
Details
Military Standard :
Not Required
Mounting Style :
PCB Mount
Length :
3.05 mm
Working Voltage :
150 V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Anti-Sulfurated :
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Base Product Number :
CPF1206
Datasheets
CPF1206B22RE1
TE Connectivity AMP Connectors CPF1206B22RE1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, CPF Series, Thin Film, 22(ohm), 0.125W, 1/8W, 0.1 %, -55°C ~ 155°C