CPF1206B1R62E1
Mfr.Part #
CPF1206B1R62E1
Description
CPF 1206 1R62 0.1% 25PPM 1K RL
Chip Resistor - Surface Mount
Spiralized cable :
No
Width :
1.55 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
With cord switch :
No
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Resistance :
1.62Ohm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Temperature resistance :
Frequency :
Features :
Nominal current :
13
Height :
0.55 mm
Degree of protection (IP) :
IP67
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Type :
High Stability Precision Chip Resistor
Termination Style :
SMD/SMT
Supplier Device Package :
Series :
CPF
Mounting Style :
PCB Mount
2
Product Type :
Thin Film Resistors
Subcategory :
Resistors
Nominal cross section conductor :
1.5
Voltage Rating :
150V
Product Length :
3.2mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Application :
Commercial, Industrial, Medical
Outer diameter approx. :
9
Ratings :
Size / Dimension :
0.120 L x 0.061 W (3.05mm x 1.55mm)
With protective conductor :
yes
Connection 1 :
Other
Product Status :
Active
Product Width :
1.6mm
Connection 2 :
Free conductor end
Power Rating :
125mW
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);
Failure Rate :
Material outer sheath :
Polyvinyl Chloride (PVC)
Length :
5
Qualification :
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Technology :
PRECISION
Colour outer sheath :
Black
Height - Seated (Max) :
0.026 (0.65mm)
Nominal voltage :
Temperature Coefficient :
± 25ppm/°C
Datasheets
CPF1206B1R62E1
TE Connectivity AMP Connectors CPF1206B1R62E1
Precision CPF Series, Thin Film, 1.62ohm, 0.125W, 1/8W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C