CPF1206B169RE1
Mfr.Part #
CPF1206B169RE1
Description
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/8W 1206
Thin Film
Max Power Dissipation :
125mW
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Resistance :
169Ohm
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Tin
ELV :
Compliant
Series :
CPF, Neohm
Voltage - Rated :
150V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Additional Feature :
PRECISION
Number of Resistors :
1
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Weight :
16.187578mg
RoHS Status :
RoHS Compliant
Case Code (Metric) :
Power Rating :
125mW
Factory Lead Time :
13 Weeks
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
Solder
Height :
550μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
CPF1206B169RE1
TE Connectivity AMP Connectors CPF1206B169RE1
FIXED RESISTOR CPF, Neohm Series, Thin Film, 169Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C