CPF1206B162KE1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPF1206B162KE1
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 162K OHM 0.1% 1/8W 1206
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Temperature :
70 °C
Size Code :
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Width :
1.55 mm
Supplier Device Package :
Features :
Package :
Tape and Reel (TR)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
ECCN Code :
EAR99
Package Length :
3.05 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Package Width :
1.55 mm
RoHS :
Non-Compliant
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Rated Power Dissipation (P) :
0.125 W
Length :
3.05 mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Series :
CPF, Neohm
Product Type :
Thin Film Resistors
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
TE Connectivity
Tolerance :
±0.1%
Subcategory :
Resistors
Composition :
Thin Film
Height :
0.55 mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminals :
2
Height - Seated (Max) :
0.026 (0.65mm)
Surface Mount :
yes
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Packing Method :
TR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination Style :
SMD/SMT
Reach Compliance Code :
Compliant
Technology :
Thin Film
HTS Code :
Size / Dimension :
0.120 L x 0.061 W (3.05mm x 1.55mm)
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Voltage Rating :
150 V
Additional Feature :
PRECISION
Resistance :
162 kOhms
Package Height :
0.55 mm
Working Voltage :
150 V
Failure Rate :
Product Status :
Active
Type :
Thin Film Precision Resistors
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
7 Weeks
Number of Terminations :
2
Datasheets
CPF1206B162KE1
TE Connectivity AMP Connectors CPF1206B162KE1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, CPF, Neohm Series, Thin Film, 162 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C