CPF1206B11RE1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPF1206B11RE1
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 11 OHM 0.1% 1/8W 1206
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
Plastic frame
Additional Feature :
PRECISION
Packaging :
MouseReel
TE Connectivity
Package Width :
1.55 mm
Length :
3.05 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Terminations :
2
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
ECCN Code :
EAR99
Supplier Device Package :
Size Code :
Ethernet :
Voltage Rating :
150 V
RoHS :
yes
Size / Dimension :
0.120 L x 0.061 W (3.05mm x 1.55mm)
Packing Method :
TR
Resistance :
11 Ohms
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Rated Temperature :
70 °C
Height :
0.55 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 155 C
Height - Seated (Max) :
0.026 (0.65mm)
Failure Rate :
Features :
Dimensions :
330 x 268 x 47mm
Package Height :
0.55 mm
Mounting Feature :
Surface Mount
HTS Code :
Base Product Number :
CPF1206
Number of Terminals :
2
Temperature Coefficient :
25 PPM / C
Product Status :
Active
Power Supply :
18...30VDC
Type :
Thin Film Precision Resistors
Storage :
32MB
Tolerance :
0.1 %
Composition :
Thin Film
Surface Mount :
yes
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
Note :
Resolution :
800 x 600
Termination Style :
SMD/SMT
Mounting :
Panel Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Subcategory :
Resistors
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Package Length :
3.05 mm
Audio :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Series :
PERSPECTO
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
USB :
Width :
1.55 mm
Technology :
Thin Film
Product Type :
Thin Film Resistors
Package :
Tape and Reel (TR)
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Rated Power Dissipation (P) :
0.125 W
Factory Lead Time :
7 Weeks
Operating Temperature :
0...+50°C
Working Voltage :
150 V
Datasheets
CPF1206B11RE1
TE Connectivity AMP Connectors CPF1206B11RE1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PERSPECTO Series, Thin Film, 11 Ohms, 0.125W, 1/8W, 0.1 %, 0...+50°C