CPF1206B115RE1
Mfr.Part #
CPF1206B115RE1
Description
RES SMD 115 OHM 0.1% 1/8W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
ECCN Code :
EAR99
Mounting Style :
PCB Mount
Reach Compliance Code :
Compliant
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Package Width :
1.55 mm
Termination Style :
SMD/SMT
TE Connectivity
Failure Rate :
Package Cooled :
Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
RoHS :
Details
Rated Power Dissipation (P) :
0.125 W
Technology :
Thin Film
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Diameter :
Pbfree Code :
yes
Working Voltage :
150 V
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Product Type :
Thin Film Resistors
Material :
Aluminum
Surface Mount :
yes
Subcategory :
Resistors
Thermal Resistance @ Natural :
Number of Terminals :
Height :
0.55 mm
Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
3.98°C/W @ 100 LFM
Resistance :
115 Ohms
Length :
1.181 (30.00mm)
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Base Product Number :
CPF1206
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Features :
Type :
Top Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
MouseReel
Supplier Device Package :
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Rated Temperature :
70 °C
Height - Seated (Max) :
0.026 (0.65mm)
Height Off Base (Height of Fin) :
1.378 (35.00mm)
Material Finish :
Blue Anodized
Voltage Rating :
150 V
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power Dissipation @ Temperature Rise :
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
HTS Code :
Width :
1.181 (30.00mm)
Size Code :
Package Length :
3.05 mm
Tolerance :
0.1 %
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Shape :
Square, Fins
Attachment Method :
Push Pin
Size / Dimension :
0.120 L x 0.061 W (3.05mm x 1.55mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Package Height :
0.55 mm
Series :
pushPIN™
PRECISION
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 155 C
Factory Lead Time :
7 Weeks
Datasheets
CPF1206B115RE1
TE Connectivity AMP Connectors CPF1206B115RE1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, pushPIN™ Series, Thin Film, 115 Ohms, 0.125W, 1/8W, 0.1 %, -55°C ~ 155°C