CPF1206B110RE1
Mfr.Part #
CPF1206B110RE1
Description
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/8W 1206
Resistance :
110Ohm
Case Code (Imperial) :
Contact Plating :
Tin
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Resistors :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power Rating :
125mW
Additional Feature :
PRECISION
Radiation Hardening :
No
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Mount :
EAR99
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Height :
550μm
Published :
ELV :
Compliant
Weight :
16.187578mg
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
150V
Max Power Dissipation :
125mW
Series :
CPF, Neohm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Termination :
Solder
Datasheets
CPF1206B110RE1
TE Connectivity AMP Connectors CPF1206B110RE1
FIXED RESISTOR CPF, Neohm Series, Thin Film, 110Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C