CPF0603B91RE1
Mfr.Part #
CPF0603B91RE1
Description
RES SMD 91 OHM 0.1% 1/16W 0603
Stock
905
In Stock :
905
yes
Voltage - Input :
100 ~ 240 VAC
Mounting Style :
PCB Mount
Power (Watts) :
72 W
Features :
Anti-Sulfurated :
No
HTS Code :
Qualification :
AEC-Q200
Form :
Desktop
TE Connectivity
Case Style :
Epoxy
ECCN Code :
EAR99
Supplier Device Package :
0603
Size / Dimension :
0.061 L x 0.031 W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance :
0.1 %
Input Type :
IEC 320-C14
Subcategory :
Resistors
Anti-Surge :
No
Power Rating :
0.0625 W
Package Width :
0.8 mm
Voltage Rating :
50V
Working Voltage :
50 V
Width :
0.8 mm
Resistance :
91 Ohm
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Width :
0.8 mm
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 155 C
Power Rating(s) :
0.063 (1/16)(W)
Product Depth (mm) :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Resistor Type :
Precision Low TCR
Series :
DT070B (72W)
Termination Style :
Pad
Size Code :
Product Height (mm) :
0.45(mm)
Product Length :
1.55 mm
RoHS :
Details
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Voltage - Output :
56V
Product Status :
Active
Additional Feature :
PRECISION
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Height :
0.45 mm
Package Length :
1.55 mm
Composition :
Thin Film
Number of Terminals :
2
Technology :
Thin Film
Package Height :
0.45 mm
Military Standard :
Not Required
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
25 ppm/°C
Package / Case :
Applications :
ITE (Commercial)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package Type :
SMD
Package :
Case
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Product Type :
Thin Film Resistors
Type :
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Tolerance (+ or -) :
0.1%
Resistance Tolerance :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Current - Output (Max) :
1.3A
Product Length (mm) :
Case Size :
Packaging :
Tape and Reel
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Output Connector :
USB Mini
Efficiency :
Level VI
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063 W
Current Sensing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Construction :
RECTANGULAR
Rated Temperature :
70 °C
Height - Seated (Max) :
0.022 (0.55mm)
Length :
1.55 mm
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Surface Mount :
yes
Failure Rate :
Not Required
Datasheets
CPF0603B91RE1
TE Connectivity AMP Connectors CPF0603B91RE1
Precision Low TCR SURFACE MOUNT, DT070B (72W) Series, Thin Film, 91 Ohm, 72 W, 0.1 %, -55°C ~ 155°C