CPF0603B22RE1
Mfr.Part #
CPF0603B22RE1
Description
RES SMD 22 OHM 0.1% 1/16W 0603
Military Standard :
Not Required
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
HTS Code :
Surface Mount :
yes
Subcategory :
Resistors
Package Width :
0.8 mm
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Reach Compliance Code :
Compliant
Resistor Type :
Precision Low TCR
Resistance Tolerance :
0.1
Number of Terminals :
2
Anti-Sulfurated :
No
Working Voltage :
50 V
Rated Temperature :
70 °C
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 155 C
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Pbfree Code :
yes
Package Height :
0.45 mm
Mounting Feature :
Surface Mount
TE Connectivity
Case Size :
Size Code :
Construction :
RECTANGULAR
Voltage Rating :
50V
Packaging :
Tape and Reel
Technology :
Thin Film
Power Rating :
0.0625 W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063 W
Mounting Style :
PCB Mount
Product Height (mm) :
0.45(mm)
Product Status :
Active
Type :
Resistance :
22 Ohm
Height :
0.45 mm
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Case Style :
Epoxy
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Product Width :
0.8 mm
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Product Depth (mm) :
Operating Temp Range :
-55C to 155C
RoHS :
Details
Tolerance (+ or -) :
0.1%
Temperature Coefficient :
25 ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Series :
CPF
Product Type :
Thin Film Resistors
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Size / Dimension :
0.061 L x 0.031 W (1.55mm x 0.80mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Width :
0.8 mm
Package Length :
1.55 mm
Package Type :
SMD
Features :
Tolerance :
0.1 %
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Qualification :
AEC-Q200
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Termination Style :
Pad
Power Rating(s) :
WRAPAROUND
Failure Rate :
Not Required
Product Length (mm) :
1.55(mm)
Height - Seated (Max) :
0.022 (0.55mm)
Current Sensing :
No
Anti-Surge :
Package / Case :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Length :
1.55 mm
Product Length :
1.55 mm
Datasheets
CPF0603B22RE1
TE Connectivity AMP Connectors CPF0603B22RE1
Precision Low TCR SURFACE MOUNT, CPF Series, Thin Film, 22 Ohm, 0.063W, 1/16W, 0.1 %, -55°C ~ 155°C