CPF0603B15RE1
Mfr.Part #
CPF0603B15RE1
Description
RES SMD 15 OHM 0.1% 1/16W 0603
Power Rating :
0.0625 W
Resistance Tolerance :
0.1
Length :
1.55 mm
Anti-Sulfurated :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Power Rating(s) :
0.063 (1/16)(W)
Package Length :
1.55 mm
Type :
Thin Film
Product Length :
1.55 mm
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Mounting Feature :
Surface Mount
Package Width :
0.8 mm
Current Rating :
1.4
Tolerance :
0.1 %
Supplier Device Package :
Product Length (mm) :
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Features :
Military Standard :
Not Required
Product Height (mm) :
0.45(mm)
Tolerance (+ or -) :
0.1%
Technology :
Thin Film
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Package Type :
Cartridge
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Packing Method :
TR
Product Type :
Thin Film Resistors
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Height :
0.45 mm
HTS Code :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Characteristic :
Time Delay
Package Height :
0.45 mm
ECCN Code :
EAR99
Case Size :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Width :
0.8 mm
Failure Rate :
Not Required
Current Sensing :
No
Size / Dimension :
0.061 L x 0.031 W (1.55mm x 0.80mm)
RoHS :
yes
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Terminals :
2
Approvals :
UL
Subcategory :
Resistors
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 155 C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063 W
Temperature Coefficient :
25 ppm/°C
Product Status :
Active
Packaging :
Tape and Reel
Series :
CPF
Product Depth (mm) :
Rated Temperature :
70 °C
Resistance :
15 OHM
Littelfuse
Voltage Rating :
50 V
Length (mm) :
38 MilliMeters
Package / Case :
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Anti-Surge :
Case Style :
Epoxy
Qualification :
AEC-Q200
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Resistor Type :
Precision Low TCR
Mounting Style :
PCB Mount
Height - Seated (Max) :
0.022 (0.55mm)
Size Code :
Product Width :
0.8 mm
Termination Style :
Pad
Pbfree Code :
Construction :
RECTANGULAR
Working Voltage :
50 V
Datasheets
CPF0603B15RE1
TE Connectivity AMP Connectors CPF0603B15RE1
Precision Low TCR SURFACE MOUNT, CPF Series, Thin Film, 15 Ohm, 0.063W, 1/16W, 0.1 %, -55°C ~ 155°C