CPF0603B15KE1
Mfr.Part #
CPF0603B15KE1
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/16W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Additional Feature :
PRECISION
REACH SVHC :
No SVHC
Packing Method :
TR
Weight :
2.012816mg
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±0.1%
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
50V
Radiation Hardening :
No
Depth :
800μm
Max Power Dissipation :
63mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Resistance :
15kOhm
Number of Resistors :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Series :
CPF, Neohm
Height :
550μm
Published :
Termination :
Solder
Voltage - Rated DC :
120V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
ELV :
Compliant
Datasheets
CPF0603B15KE1
TE Connectivity AMP Connectors CPF0603B15KE1
FIXED RESISTOR CPF, Neohm Series, Thin Film, 15kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C