CPF0603B12RE1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPF0603B12RE1
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 12 OHM 0.1% 1/16W 0603
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
Not
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
0603
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Height :
550μm
Number of Resistors :
1
Termination :
Solder
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
2007
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
120V
Resistance :
12Ohm
Voltage - Rated :
50V
Depth :
800μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Max Power Dissipation :
63mW
ELV :
Compliant
Additional Feature :
PRECISION
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Composition :
Thin Film
Power Rating :
63mW
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Weight :
2.012816mg
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
CPF, Neohm
Datasheets
CPF0603B12RE1
TE Connectivity AMP Connectors CPF0603B12RE1
FIXED RESISTOR CPF, Neohm Series, Thin Film, 12Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C