CPF0603B121RE1
Mfr.Part #
CPF0603B121RE1
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
0603 (1608M) 0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/16W 0603
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Technology :
Thin Film
Number of Terminals :
2
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Pbfree Code :
yes
Voltage Rating (AC) :
480 V
Package Length :
1.55 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Current Rating :
30 A
Resistance :
121Ohm
Radiation Hardening :
No
TE Connectivity
Mounting Style :
PCB Mount
Power Rating :
62.5mW
Package/Case :
0603 (1608M)
Base Product Number :
CPF0603
Product Width :
0.85mm
Product Length :
1.6mm
Product Type :
Thin Film Resistors
Packing Method :
TR
Resistor Type :
Precision Low TCR
Series :
CPF
Tolerance :
±0.1%
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Size / Dimension :
0.061 L x 0.031 W (1.55mm x 0.80mm)
Supplier Device Package :
Qualification :
Package Width :
0.8 mm
Package Height :
0.45 mm
Number of Terminations :
2
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Width :
0.8 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
RoHS :
Non-Compliant
Rated Temperature :
70 °C
Additional Feature :
PRECISION
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Size Code :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063 W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Factory Lead Time :
7 Weeks
HTS Code :
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Working Voltage :
50 V
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 155 C
Product Status :
Active
Number of Poles :
3
Height - Seated (Max) :
0.022 (0.55mm)
Packaging :
Bulk
Length :
1.55 mm
Composition :
Thin Film
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Failure Rate :
ECCN Code :
EAR99
Height :
0.45 mm
Features :
0603 (1608 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Temperature Coefficient :
± 25ppm/°C
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Type :
High Stability Thin Film Precision Resistor
Voltage Rating :
50V
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Subcategory :
Resistors
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Datasheets
CPF0603B121RE1
TE Connectivity AMP Connectors CPF0603B121RE1
Precision Low TCR SURFACE MOUNT, CPF Series, Thin Film, 121ohm, 0.063W, 1/16W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C