CPF0603B110KE1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPF0603B110KE1
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 110K OHM 0.1% 1/16W 0603
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
1608
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Termination :
Solder
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
0603
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
PRECISION
Factory Lead Time :
13 Weeks
Tolerance :
±0.1%
Published :
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated :
50V
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
Not
Number of Resistors :
1
Depth :
800μm
REACH SVHC :
No SVHC
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Resistance :
110kOhm
Mount :
Surface Mount
Height :
550μm
Composition :
Thin Film
ELV :
Compliant
Packing Method :
TR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
Contact Plating :
Tin
Series :
CPF, Neohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated DC :
50V
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
Weight :
2.012816mg
Max Power Dissipation :
63mW
Datasheets
CPF0603B110KE1
TE Connectivity AMP Connectors CPF0603B110KE1
FIXED RESISTOR CPF, Neohm Series, Thin Film, 110kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C