CPF0402F750RE1
Mfr.Part #
CPF0402F750RE1
Description
RES SMD 750 OHM 1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Mount :
Surface Mount
ELV :
Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
150V
Termination :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
13 Weeks
Max Operating Temperature :
155°C
Series :
CPF, Neohm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Resistance :
750Ohms
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Number of Resistors :
1
Supplier Device Package :
Power Rating :
63mW
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Datasheets
CPF0402F750RE1
TE Connectivity AMP Connectors CPF0402F750RE1
CPF, Neohm Series, Thin Film, 750Ohms, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C