CPF0402B422KE1
Mfr.Part #
CPF0402B422KE1
Description
CPF 0402 422K 0.1% 25PPM 1K RL
Chip Resistor - Surface Mount
Tradename :
TANTAMOUNT
Number of Terminations :
2
Qualification :
ESR :
40 mOhms
Application :
Commercial, Industrial, Medical
Product Length :
1.02mm
Product :
Tantalum Solid Low ESR Standard Grade
Voltage Rating :
25V
Product Category :
Tantalum Capacitors - Solid SMD
Height :
3.5 mm
Width :
6 mm
Ripple Current :
2.5 A
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Packaging :
Reel
Brand :
Vishay / Sprague
Vishay
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Leakage Current :
33 uA
Termination Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Type :
High Stability Precision Chip Resistor
Product Width :
0.5mm
Composition :
Thin Film
Technology :
Thin Film
RoHS :
N
Mounting Style :
PCB Mount
Height - Seated (Max) :
0.014 (0.35mm)
Capacitance :
330 uF
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Subcategory :
Capacitors
Features :
Resistor Type :
PRECISION
Temperature Coefficient :
± 25ppm/°C
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);
Ratings :
Supplier Device Package :
Tolerance :
10 %
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Length :
7.3 mm
Failure Rate :
Resistance :
422kOhm
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Series :
TR3
Product Type :
Tantalum Capacitors
Power Rating :
62.5mW
Datasheets
CPF0402B422KE1
TE Connectivity AMP Connectors CPF0402B422KE1
Precision TR3 Series, Thin Film, 422kohm, 0.063W, 1/16W, 10 %, -55°C ~ 155°C