CPF0402B374RE1
Mfr.Part #
CPF0402B374RE1
Description
RES SMD 374 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
TE Connectivity
Product Width :
0.5 mm
Packaging :
Cut Tape
Series :
CPF
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Package Length :
1 mm
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Mounting Style :
PCB Mount
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Type :
High Stability Thin Film Precision Resistor
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Temperature Coefficient :
25 ppm/°C
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Product Length :
1 mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Termination Style :
SMD/SMT
Package Height :
0.3 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063 W
Power Rating :
0.0625 W
Packing Method :
TR
Additional Feature :
PRECISION
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 155 C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package Width :
0.5 mm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Subcategory :
Resistors
Voltage Rating :
25V
Resistance :
374 Ohm
Tolerance :
0.1 %
Qualification :
AEC-Q200
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Supplier Device Package :
Composition :
Thin Film
Width :
0.5 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Size Code :
Resistor Type :
Precision Low TCR
Length :
1 mm
RoHS :
Details
Reach Compliance Code :
Compliant
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Product Status :
Active
Rated Temperature :
70 °C
Height :
0.3 mm
Working Voltage :
25 V
Resistance Tolerance :
0.1
Height - Seated (Max) :
0.014 (0.35mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Number of Terminals :
0402 (1005 Metric)
Base Product Number :
CPF0402
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Product Type :
Thin Film Resistors
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Technology :
2
Features :
Datasheets
CPF0402B374RE1
TE Connectivity AMP Connectors CPF0402B374RE1
Precision Low TCR SURFACE MOUNT, CPF Series, Thin Film, 374 Ohm, 0.063W, 1/16W, 0.1 %, -55°C ~ 155°C