CPF0402B232RE1
Mfr.Part #
CPF0402B232RE1
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES SMD 232 OHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
386
In Stock :
386
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
ECCN Code :
EAR99
Series :
CPF, Neohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Solder
Additional Feature :
PRECISION
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
63mW
Power Rating :
63mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
0402
Number of Terminations :
2
Depth :
500μm
Case Code (Metric) :
1005
Published :
Radiation Hardening :
No
Resistance :
232Ohm
Voltage - Rated DC :
25V
REACH SVHC :
No SVHC
Packing Method :
TR
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Weight :
652.039032μg
Factory Lead Time :
13 Weeks
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ELV :
Compliant
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Composition :
Thin Film
Voltage - Rated :
25V
Number of Resistors :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
300μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
CPF0402B232RE1
TE Connectivity AMP Connectors CPF0402B232RE1
FIXED RESISTOR CPF, Neohm Series, Thin Film, 232Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C