CPF0402B20KE1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPF0402B20KE1
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
0402 0402 (1005M)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Product Length :
1 mm
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Resistance :
20 kOhm
Product Width :
0.5 mm
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Voltage Rating :
25V
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Base Product Number :
CPF0402
ECCN Code :
EAR99
Termination Style :
Pad
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Power Rating(s) :
0.063 (1/16)(W)
Type :
Thin Film
HTS Code :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063 W
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
25 ppm/°C
Additional Feature :
PRECISION
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Current Sensing :
No
Rated Temperature :
70 °C
Package Width :
0.5 mm
Tolerance (+ or -) :
0.1%
Power Rating :
0.0625 W
Length :
1 mm
0402 (1005M)
Technology :
Thin Film
Factory Lead Time :
7 Weeks
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±0.1%
Width :
0.5 mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel
Product Length (mm) :
Failure Rate :
Not Required
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Packing Method :
TR
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
RoHS :
Details
Resistor Type :
Precision Low TCR
TE Connectivity
Features :
Subcategory :
Resistors
Package Length :
1 mm
Supplier Device Package :
Composition :
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 155 C
Height :
0.3 mm
Case Size :
Product Depth (mm) :
Product Status :
Active
Size Code :
Height - Seated (Max) :
0.014 (0.35mm)
Working Voltage :
25 V
Package Type :
SMD
Military Standard :
Not Required
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Anti-Surge :
No
Series :
CPF, Neohm
Number of Terminals :
2
Package Height :
0.3 mm
Product Height (mm) :
Qualification :
AEC-Q200
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Case Style :
Epoxy
Product Type :
Thin Film Resistors
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Anti-Sulfurated :
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Resistance Tolerance :
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Style :
PCB Mount
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Datasheets
CPF0402B20KE1
TE Connectivity AMP Connectors CPF0402B20KE1
Precision Low TCR SURFACE MOUNT, CPF, Neohm Series, Thin Film, 20 kOhm, 0.063W, 1/16W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C