CPF0402B205KE1
Mfr.Part #
CPF0402B205KE1
Description
RES 205 KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Qualification :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
25 ppm/°C
RoHS :
Non-Compliant
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Type :
High Stability Thin Film Precision Resistor
Tolerance :
±0.1%
Package :
Tape and Reel (TR)
TE Connectivity
Composition :
Thin Film
Mounting Style :
PCB Mount
Height - Seated (Max) :
0.014 (0.35mm)
Series :
CPF, Neohm
Voltage Rating (DC) :
25 V
Resistance Tolerance :
0.1
Height :
0.3 mm
Product Length :
1 mm
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Product Type :
Thin Film Resistors
Termination Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
Resistance :
205 kOhm
Power Rating :
0.0625 W
Voltage Rating :
25V
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Packaging :
Cut Tape
Width :
0.5 mm
Number of Terminations :
2
Technology :
Thin Film
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 4 days ago)
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Resistor Type :
Product Width :
0.5 mm
Subcategory :
Resistors
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Length :
1 mm
Features :
Datasheets
CPF0402B205KE1
TE Connectivity AMP Connectors CPF0402B205KE1
Thin Film CPF, Neohm Series, Thin Film, 205 kOhm, 0.063W, 1/16W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C