CPF0402B200KE1
Mfr.Part #
CPF0402B200KE1
Description
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/16W 0402
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Weight :
652.039032μg
Published :
2007
Max Power Dissipation :
63mW
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Resistors :
1
Composition :
Thin Film
Voltage - Rated :
25V
Case Code (Metric) :
1005
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Series :
CPF, Neohm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
25V
ELV :
Compliant
Factory Lead Time :
13 Weeks
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
200kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
Solder
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Case Code (Imperial) :
Height :
300μm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Military Standard :
Not
Additional Feature :
PRECISION
Radiation Hardening :
No
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Depth :
500μm
Packing Method :
TR
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
CPF0402B200KE1
TE Connectivity AMP Connectors CPF0402B200KE1
FIXED RESISTOR CPF, Neohm Series, Thin Film, 200kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C