CPF0402B13RE1
Mfr.Part #
CPF0402B13RE1
Description
RES SMD 13 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Product Width :
0.5 mm
Number of Terminations :
2
Package Width :
0.5 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Size Code :
Working Voltage :
25 V
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Features :
Package Length :
1 mm
Anti-Sulfurated :
No
Resistance Tolerance :
0.1
Power Rating :
0.0625 W
Series :
RJ-13
Rated Temperature :
70 °C
Size / Dimension :
Square - 0.535 L x 0.492 W x 0.346 H (13.60mm x 12.50mm x 8.80mm)
Package Type :
SMD
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Failure Rate :
Not Required
Product Height (mm) :
0.3(mm)
Subcategory :
Resistors
Technology :
Thin Film
Package / Case :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Tolerance (+ or -) :
0.1%
Packing Method :
TR
Width :
0.5 mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Mounting Style :
PCB Mount
TE Connectivity
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Voltage Rating :
25V
Height - Seated (Max) :
0.014 (0.35mm)
HTS Code :
Current Sensing :
No
Military Standard :
Not Required
Adjustment Type :
Side Adjustment
Product Length (mm) :
1(mm)
Product Length :
1 mm
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Case Size :
Pbfree Code :
yes
Number of Terminals :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Additional Feature :
PRECISION
Type :
Packaging :
Bulk
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±10%
Resistive Material :
Cermet
Rated Power Dissipation (P) :
0.063 W
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
ECCN Code :
EAR99
Case Style :
Epoxy
Product Depth (mm) :
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Factory Lead Time :
7 Weeks
Termination Style :
PC Pins
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Qualification :
AEC-Q200
Number of Turns :
1
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Resistance :
2 kOhms
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 155 C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
0.3 mm
Power Rating(s) :
Resistor Type :
Precision Low TCR
RoHS :
Details
Package Height :
0.3 mm
Surface Mount :
yes
Supplier Device Package :
Product Type :
Thin Film Resistors
Length :
1 mm
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Anti-Surge :
Datasheets
CPF0402B13RE1
TE Connectivity AMP Connectors CPF0402B13RE1
Precision Low TCR SURFACE MOUNT, RJ-13 Series, Thin Film, 2 kOhms, 0.75W, 3/4W, ±10%, -55°C ~ 155°C