CPF0402B124RE1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPF0402B124RE1
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
411
In Stock :
411
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
1005
Weight :
652.039032μg
Resistance :
124Ohm
Mount :
Surface Mount
Termination :
Solder
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Voltage - Rated :
25V
Number of Terminations :
2
Power Rating :
63mW
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
25V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Tolerance :
±0.1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Thin Film
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
CPF, Neohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
PRECISION
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Imperial) :
0402
Height :
300μm
Depth :
500μm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Published :
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
ELV :
Compliant
Number of Resistors :
1
Max Power Dissipation :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
CPF0402B124RE1
TE Connectivity AMP Connectors CPF0402B124RE1
FIXED RESISTOR CPF, Neohm Series, Thin Film, 124Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C