CPF-A-0603B6K8E1
Mfr.Part #
CPF-A-0603B6K8E1
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
0603 (1608 Metric) 0603 (1608M)
Description
RES SMD 6.8K OHM 0.1% 1/16W 0603
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
TE Connectivity
Reach Compliance Code :
Compliant
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Mounting Style :
PCB Mount
Ratings :
AEC-Q200
Voltage Rating :
50V
Failure Rate :
Supplier Device Package :
Resistor Type :
Sulfur Resistant
RoHS :
Details
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Qualification :
AEC-Q200
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Coefficient :
± 25ppm/°C
Power Rating :
62.5mW
Pbfree Code :
yes
Height - Seated (Max) :
0.022 (0.55mm)
Subcategory :
Resistors
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Features :
Size / Dimension :
0.061 L x 0.031 W (1.55mm x 0.80mm)
Number of Terminations :
2
Technology :
Thin Film
Series :
CPF-A
Product Width :
0.85mm
Product Length :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Packaging :
Cut Tape
Product Status :
Active
Product Type :
Thin Film Resistors
0603 (1608M)
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Composition :
Thin Film
Package :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
6.8kOhm
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
CPF-A-0603B6K8E1
TE Connectivity AMP Connectors CPF-A-0603B6K8E1
Sulfur Resistant CPF-A Series, Thin Film, 6.8kohm, 0.063W, 1/16W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C