CPF-A-0603B390RE1
Mfr.Part #
CPF-A-0603B390RE1
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/16W 0603
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
390ohm
Ratings :
AEC-Q200
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Product Width :
0.85mm
Packaging :
Tape and Reel
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Qualification :
AEC-Q200
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Product Length :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Type :
Thin Film Resistors
Height - Seated (Max) :
0.022 (0.55mm)
Reach Compliance Code :
Compliant
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Subcategory :
Resistors
Composition :
Thin Film
Resistor Type :
Precision Low TCR
Mounting Style :
PCB Mount
Temperature Coefficient :
± 25ppm/°C
Number of Terminations :
2
Technology :
Thin Film
Size / Dimension :
0.061 L x 0.031 W (1.55mm x 0.80mm)
Series :
CPF-A, Neohm
Failure Rate :
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Pbfree Code :
yes
Voltage Rating :
50V
Power Rating :
62.5mW