CPF-A-0603B20RE1
Mfr.Part #
CPF-A-0603B20RE1
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
0603 (1608 Metric) 0603 (1608M)
Description
RES SMD 20 OHM 0.1% 1/16W 0603
Stock
433
In Stock :
433
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Product Type :
Thin Film Resistors
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max) :
0.022 (0.55mm)
Voltage Rating :
50V
Subcategory :
Resistors
Product Length :
1.6mm
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Size / Dimension :
0.061 L x 0.031 W (1.55mm x 0.80mm)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Qualification :
AEC-Q200
Product Width :
0.85mm
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Mounting Style :
PCB Mount
Minimum Operating Temperature :
-55°C
0603 (1608M)
Resistance :
20Ohm
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Product Status :
Active
Power Rating :
62.5mW
Failure Rate :
Ratings :
AEC-Q200
Resistor Type :
Precision Low TCR
TE Connectivity
Base Product Number :
CPF-A-0603
Series :
CPF-A
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Terminations :
2
Technology :
Thin Film
Supplier Device Package :
0603
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Tolerance :
±0.1%
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
± 25ppm/°C
Datasheets
CPF-A-0603B20RE1
TE Connectivity AMP Connectors CPF-A-0603B20RE1
Precision Low TCR CPF-A Series, Thin Film, 20ohm, 0.063W, 1/16W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C