CPF-A-0402B1K5E
Mfr.Part #
CPF-A-0402B1K5E
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Resistance :
1.5kOhm
Series :
CPF-A, Neohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Tolerance :
±0.1%
Factory Lead Time :
13 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
CPF-A-0402B1K5E
TE Connectivity AMP Connectors CPF-A-0402B1K5E
CPF-A, Neohm Series, Thin Film, 1.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C