CPDQR24V-HF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPDQR24V-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 24VWM 47V 0402/SOD923F
Stock
85
In Stock :
85
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Terminal Position :
BOTTOM
Diode Element Material :
SILICON
Bidirectional Channels :
1
Factory Lead Time :
8 Weeks
Power Line Protection :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Gold (Au)
JESD-30 Code :
R-PBCC-N2
Type :
Zener
Voltage - Breakdown (Min) :
25V
Breakdown Voltage :
28V
Peak Pulse Current :
1A
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Pulse Power :
47W
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Number of Terminations :
2
Reverse Standoff Voltage :
24V
Number of Elements :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Configuration :
Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
0402 (1006 Metric)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1A 8/20μs
Polarity :
Bidirectional
Published :
2011
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
24V
Capacitance @ Frequency :
10pF @ 1MHz
Clamping Voltage :
47V