CPCL10R0510JB32
Mfr.Part #
CPCL10R0510JB32
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial
Description
RES 0.051 OHM 10W 5% RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size Code :
Height Seated (Max) :
1.372 34.85mm
Size / Dimension :
0.633Lx0.485W 16.08mmx12.32mm
Package / Case :
Radial
Published :
Height :
34.8488mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
CPCL
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
JESD-609 Code :
e0
Composition :
Wirewound
Pbfree Code :
No
Lead Spacing :
7.37mm
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
51mOhm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Lead Length :
4.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
10W
Construction :
RECTANGULAR
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Feature :
Flame Proof, Safety
Datasheets
CPCL10R0510JB32
Vishay / Dale CPCL10R0510JB32
FIXED RESISTOR, 51mOhm, Wirewound,