CPCL05R0400JB32
Mfr.Part #
CPCL05R0400JB32
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial
Description
RES 0.04 OHM 5W 5% RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Factory Lead Time :
16 Weeks
Resistance :
40mOhms
Package / Case :
Radial
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Power Dissipation :
5W
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.512Lx0.354W 13.00mmx9.00mm
Height :
25.4762mm
Max Operating Temperature :
275°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
13.0048mm
Height Seated (Max) :
1.003 25.48mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Feature :
Flame Proof, Safety
Series :
CPCL
Power Rating :
5W
Supplier Device Package :
Radial Lead
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Width :
8.9916mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
5W
Number of Terminations :
2
Composition :
Wirewound
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Published :
Datasheets
CPCL05R0400JB32
Vishay / Dale CPCL05R0400JB32
Through Hole 40mOhms, 5W, Wirewound,