CPCF0514K00JE66
Mfr.Part #
CPCF0514K00JE66
Description
RES 14K OHM 5W 5% RADIAL
Through Hole Resistors
Resistance Value (Ohm) :
14k
Mounting :
Through Hole
Termination Forming :
Not Formed
Termination Style :
Radial
ECCN (US) :
EAR99
Tolerance :
5%
Case Style :
Ceramic Steatite
Package :
Bulk
HTS :
Temperature Coefficient (ppm/°C) :
±50
Resistance :
14 kΩ
Temperature Range @ Derated Power (°C) :
70 to 225
Number of Terminals :
2
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Product Height (mm) :
Bulk
Package Shape :
RECTANGULAR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Status :
Obsolete
Terminal Pitch (mm) :
5
Flame-Proof Support :
yes
Contact Plating :
Tin
Power Rating (W) :
RoHS :
Compliant
Product Depth (mm) :
8.99
Lead Diameter (mm) :
0.81
Product Weight (g) :
6.9
Maximum Operating Temperature (°C) :
225
Lead Length (mm) :
4.5
Fail Safe Fusible Resistor :
No
Product Length (mm) :
13
Datasheets
CPCF0514K00JE66
14 kΩ,