CPCF0310K00JE66
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPCF0310K00JE66
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 10K OHM 3W 5% RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-65°C~225°C
Lead Diameter :
0.8 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Metal Oxide Film
Max Power Dissipation :
3W
Feature :
Flame Proof, Safety
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.984 24.99mm
Published :
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
12 Weeks
Lead Length :
3.5mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
Radial
Lead Spacing :
5mm
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Contact Plating :
Tin
Height :
24.9936mm
Series :
CPCF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.472Lx0.315W 12.00mmx8.00mm