CPCC10R2000JE66
Mfr.Part #
CPCC10R2000JE66
Description
RES 0.2 OHM 10W 5% RADIAL
Resistance :
200mOhm
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Height :
34.8488mm
Published :
Max Power Dissipation :
10W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
7.5mm
Lead Length :
3.5mm
Composition :
Wirewound
Construction :
RECTANGULAR
Lead Diameter :
0.8 mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.633Lx0.485W 16.08mmx12.32mm
Pbfree Code :
yes
CPCC
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
1.372 34.85mm