CPCC0768R00KE66
Mfr.Part #
CPCC0768R00KE66
Description
RES 68 OHM 7W 10% RADIAL
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
7W
Max Power Dissipation :
7W
Height :
40.4876mm
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Size / Dimension :
0.512Lx0.354W 13.00mmx9.00mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Feature :
Flame Proof, Safety
Length :
13.0048mm
Width :
8.9916mm
Wirewound
Max Operating Temperature :
275°C
Resistance :
68Ohms
Height Seated (Max) :
1.594 40.50mm
Supplier Device Package :
Radial Lead
Datasheets
CPCC0768R00KE66
Vishay / Dale CPCC0768R00KE66
68Ohms, 7W, Wirewound,