CPCC03R2700JE66
Mfr.Part #
CPCC03R2700JE66
Description
RES 0.27 OHM 3W 5% RADIAL
Height :
24.9936mm
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter :
0.8 mm
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Max Power Dissipation :
3W
Packaging :
Bulk
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Wirewound
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Resistance :
270mOhm
Lead Length :
3.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Working Voltage :
0.9V
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Height Seated (Max) :
0.984 24.99mm
Size / Dimension :
0.472Lx0.315W 12.00mmx8.00mm
Lead Spacing :
5mm
Surface Mount :
No
Tolerance :
±5%
Datasheets
CPCC03R2700JE66
Vishay / Dale CPCC03R2700JE66
FIXED RESISTOR, 270mOhm, Wirewound,