CPCC0351R00KE66
Mfr.Part #
CPCC0351R00KE66
Description
RES 51 OHM 3W 10% RADIAL
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
275°C
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Max Power Dissipation :
3W
Height :
24.9936mm
Length :
11.9888mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Power (Watts) :
3W
Size / Dimension :
0.472Lx0.315W 12.00mmx8.00mm
Resistance :
51Ohms
Tolerance :
±10%
Width :
8.001mm
Packaging :
Bulk
Supplier Device Package :
Radial Lead
Height Seated (Max) :
0.984 24.99mm
Series :
CPCC
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
CPCC0351R00KE66
Vishay / Dale CPCC0351R00KE66
51Ohms, 3W, Wirewound,