CPCC0343R00JE66
Mfr.Part #
CPCC0343R00JE66
Description
RES 43 OHM 3W 5% RADIAL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.984 24.99mm
Size / Dimension :
0.472Lx0.315W 12.00mmx8.00mm
Height :
24.9936mm
Resistance :
43Ohm
Lead Length :
3.5mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Package / Case :
Radial
Working Voltage :
11.3578V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Lead Diameter :
0.8 mm
Lead Spacing :
5mm
Published :
Bulk
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±5%
Surface Mount :
No
Max Power Dissipation :
3W