CP20.241-S1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CP20.241-S1
Manufacturer
PULS
Description
AC/DC CONVERTER 24V 480W
Stock
132
In Stock :
132
Manufacturer :
PULS
Product Category :
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Voltage - Output 1 :
24V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Trim/Adjustable Output :
yes
Feature :
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-25°C~70°C With Derating
Number of Outputs :
1
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
5.00Lx1.89W x 4.88 H 127.0mmx48.0mmx124.0mm
Power (Watts) :
480W
Approval Agency :
cCSAus, CE, cULus, cURus, EAC
Number of Terminations :
13
Applications :
Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
Voltage - Input :
85V~264VAC 88V~180VDC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Output Voltage :
24V
Factory Lead Time :
2 Weeks
Total Power Output-Max :
480W
Current - Output (Max) :
20A
Efficiency :
95.6%
Type :
Enclosed
Terminal Position :
UNSPECIFIED
Input Voltage-Nom :
100V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mounting Type :
DIN Rail
Series :
DIMENSION CP (480W)