CP0020R1200KE66
Mfr.Part #
CP0020R1200KE66
Description
RES 0.12 OHM 20W 10% AXIAL
Size / Dimension :
2.500Lx0.625W 63.50mmx15.88mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
9 Weeks
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
120mOhm
JESD-609 Code :
e3
Published :
Lead Diameter :
0.8 mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Lead Length :
35mm
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Max Power Dissipation :
20W
Surface Mount :
No
Additional Feature :
Flameproof
FIXED RESISTOR
Datasheets
CP0020R1200KE66
Vishay / Dale CP0020R1200KE66
FIXED RESISTOR, 120mOhm, Wirewound,